JIŽ ŽÁDNÉ UZLY ALE KONCOVKY !

Při svých pochůzkách po různých obchodech, kdy jsem hledal „co by se mohlo hodit“ jsem navštívil  na Sokolovské ulici přímo proti metru Florenc kutilskou a provaznickou prodejnu. Zde jsem  proti vchodu nalezl na sloupu malé tablo věnované komponentíkům pro výrobu různých náhrdelníků.

Na tomto tablu byly miniaturní karabinky mnoha velikostí a další užitečné věcičky, vše v malém.Přiznávám, že jsem zprvu věnoval svoji podrobnější pozornost jen karabinkám.Teprve asi při třetí návštěvě tohoto dalšího zlatého dolu ( i  pro lodního modeláře) jsem si všiml na tablu malinké věcičky a krátce dumal, na co by asi mohla sloužit. Naštěstí mi v hlavě bliklo.Šlo o plechové stiskací koncovky na spojení lanek či řemínků, HEURÉKA!

Tyto koncovky svým provedením umožňují základně dvojí použití. Jednak jako stiskací koncovka přímá na jediném lanku s tím, že pokračování umožňuje očko koncovky na druhé straně, jednak jako běžná svěrka  na  lanku do smyčky.Ve druhém případě kovové očko na koncovce odstřihuji. Samotné stiskání menšími plochými kleštičkami je třeba trochu nacvičit, koncovku je třeba stiskat diagonálně,tedy mezi koncem jedné strany a ohybem na straně druhé. Sám tvar koncovky v podobě zúženého “U“ však toto umožní i napoví. Rozměry koncovky jsou skutečně minimální: na délku 6mm resp. 9,8mm s očkem.Tloušťka stisknuté koncovky v nejširším místě je cca 3,5mm,takže se na naše lodičky většinou hodí.Během několika „šišatých“ výsledků o symetrické, stisknutí lanka (lanek) jsem paušálně přešel na způsob, kdy do žlábku koncovky kápnu nejdříve trochu vteřinového lepidla a a do něj špejličkou zatlačím správně konec lanka(nek) a nechám vytvrdnout. Tak eliminuji živost lanka(nek), které má tendenci vyskočit apod. z koncovky právě před jejím stisknutím, nezbeda…Nějak se mi v zásobách vyskytlo i pár v podstatě stejných koncovek, ty ale mají navíc prodloužení v podobě pérového zobáčku, který zřejmě má zapadnout jako rychlospojení do nějakého protikusu.Ačkoliv bych si je rád koupil, ve zmíněném zdroji je nemají. I tak jsem dvě později užil na rychlorozebíratelné zavěšení obslužného člunu. Jako protikus jsem využil jen jejich „pérovací“ vlastnosti a vsunul je  do samotné trubičky ramene jeřábku.

Na tomto místě se mi zdá být navazujícně vhodné, abych se zmínil i o látkou opředených kulatých gumových provazcích v černé a bílé barvě, které jsou ve zmíněné prodejně rovněž k dostání a v různých tloušťkách.Já je např.použil –právě za použití koncovek- ve spojení s karabinkami na „gumové“předpětí  signálního lanka. To navíc umožnilo měnit  obsahy vlajkových signálů výměnou jejich sad a udržet přitom lanko stále napnuté.I jinak jsem těchto provazců využíval všude tam, kde nešlo o tvrdý přenos tahu  jako u stěhů, ale o vzhled. Zde gumové provazce nahradí v celé délce pevná lanka, protože mají s lanky podobný vzhled a navíc odpadá starost o to, aby byla vůbec a stále napjatá. I jinak je prodejna pro návštěvníka napoprvé ohromující svým sortimentem a tak ho přitáhne k opakovaným návštěvám.

Možnost využití stiskacích koncovek je o hodně širší, než je jejich základní účel. Já sám jsem již na  některé skýtané možnosti přišel. Doufám, že se mi podaří připojit k tomuto článku i obrazovou přílohu, aby mé jiné užití bylo zřejmější, tak nyní jen stručně slovy:

Přilepením koncovky obkročmo na trubičku se na ní získá miniaturní očko,které byste jinak těžko zhotovili. Vyklepáním objímky do plocha a jejím následný stočením kolmo na původní osu a opět obkročným přilepením na trubičku získáte totéž miniaturní očko, ale vyčnívající „do boku“.

Koncovky  lze také vsunout a zalepit do trubičky (např.sálingu), kdy z ní zůstane( nou) koukat jen miniaturní očko (očka) pro lanko (lanka).

Sláva invenci!!

Napsat komentář