Výzkumná loď Kilo Moana

Loď patří americkému námořnictvu a je provozována havajskou námořní univerzitou. Je určena k výzkumu pobřežních i volných mořských ploch. Na palubě nese nejrůznější prostředky oceánografických a jiných multidisciplinárních bádání. Na palubě je i osm výzkumných laboratoří. Také zde jsou technické prostředky výzkumu jako sondy, podmořská výzkumná tělesa a samozřejmě i mechanizmy umožňující nejrůznější manipulace jako jsou navijáky, jeřáby a pod.

Loď má 20ti členou osádku a na palubě je i 28 vědců. Loď může zůstat na moři až 50 dní a dosáhnout rychlosti až 15 uzlů. Nicméně je konstruována pro udržení přesné a pokud možno i rovnovážné polohy.

Na lodi by nebylo na „povrchní“ pohled nic zvláštního, co by dávalo důvod se o ní zvlášť rozepsat. ALE: Viditelné trupy katamaránu totiž nejsou ponořeny a tedy nehrají běžnou úlohu trupů !Tyto trupy jsou totiž každý neseny zcela ponořenými vztlakovými tělesy.Tato tělesa tím, že jsou ponořena v hlubší klidné vodě, přináší lodi kýženou stabilitu pro výzkumy.

Místo v rubrice Zajímavosti proto této lodi jistě patří. I její jméno je zajímavé, jeho překlad totiž znamená „ten,kdo hledá pochopení hlubokého moře“.

 

Napsat komentář